Jungtinėje Karalystėje būsto kainos kyla nevaldomu greičiu

Svarstantiems apie būsto įsigijimą metas suklusti – JK nekilnojamo turto kainos auga rekordiniu greičiu

Svarstote apie nuosavo būsto įsigijimą? Tuomet sukluskite: nekilnojamo turto kainoms vis augant, geriausias laikas įsigyti nuosavą būstą yra dabar. Bendrovė „Halifax“ teigia, jog Jungtinėje Karalystėje būstų kainos per gegužės mėnesį paaugo net 9,5% ir šis augimas net neketina sustoti. Kainoms augant, o paklausai tik didėjant, suskubti kviečiami žmonės, besidairantys pirmojo būsto – kainų augimas ir didelė paklausa apsunkins pirmųjų namų įsigijimo sąlygas.

Manoma, jog viena iš priežasčių, įtakojusi spartų kainų kilimą, galėjo būti žemės, ar kitaip vadinamo – karalienės mokesčio (kuris yra taikomas perkant būstą) sustabdymas Covid-19 viruso akivaizdoje. Šio mokesčio „atostogos“ baigiasi jau šį mėnesį, tačiau tai nekeičia nekilnojamo turto kainų augimo situacijos. Tuo tarpu būsto paklausos nestabdo net ir tai, jog kainos vidutiniškai pakilo daugiau nei 22 000 svarų (vidutinė būsto kaina šiuo metu yra 261 743 svarai).

„Halifax“ teigė, jog metinė būsto kainų infliacija buvo didžiausia per beveik septynerius metus, o Jungtinėje Karalystėje kainos kyla beveik po 1,3% kiekvieną mėnesį. Tiesa šalies sostinėje, Londone, kainos auga šiek tiek lėčiau nei likusioje šalyje. Čia nekilnojamo turto kainos per metus išaugo tik 3,1%.

Metinis būsto kainų augimas didžiausias buvo Velse. Čia kainos augo iki 11,9%. Tuo tarpu šiaurės vakaruose, Jorkšyre bei Humberte kainos kilo dviženkliais skaičiais.

Kainas augina ir patys pirkėjai

Įmonės „SPF Private Client“ vadovas Markas Harrisas įvardino dar vieną priežastį, įtakojusią spartų nekilnojamo turto sektoriaus kainų augimą. „Pigus skolinimasis ir palengvintos galimybės įsigyti savo būstą daugelį gyventojų padrąsino pagaliau imtis veiksmų ir pirkti savo nuosavus namus. Valstybės pasiūlytos lengvatos pirkėjams suteikė daugiau perkamosios galios. Padidėjusi paklausa taip pat stipriai iškėlė rinkos kainas,“ – teigė jis.

M. Harrisas perspėja, jog kylančios nekilnojamo turto kainos ir nemažėjantis gyventojų susidomėjimas būsto įsigijimo galimybėmis nėra gera žinia pirmą kartą namus perkantiems pirkėjams. Galimybė pasinaudoti valstybės siūlomomis schemomis bus dar sudėtingesnė, o konkurencija didesnė.

Tiesa, įmonės „Halifax“ generalinis direktorius Russellas Galley pastebėjo, jog pandemijos akivaizdoje smarkiai pasikeitė ir būsto pirkėjų norai bei pageidavimai. Jo teigimu, karantino metu žmonės daug laiko praleido namuose, kas įtakojo dabartinį poreikį didesniems namams, turintiems daugiau vietos. Noras įsigyti didesnį, patogesnį nekilnojamo turto objektą paskatino žmones daugiau taupyti ir didesnę dalį pajamų paskirti būsto įsigijimui.

Nors finansų analitikai teigia, jog anksčiau vasaros mėnesiais nekilnojamo turto rinka sustodavo, šiais metais situacija pasikeitė. Negalėdami atostogauti britai santaupas investuoja į nekilnojamą turtą taip dar labiau pūsdami būsto paklausos burbulą ir įtakodami vis didėjantį kainų augimą.

Turite klausimų ar tiesiog norite sužinoti kiek paskolintų bankas?

Nemokama konsultacija 07957511764 arba info@paskolabustui.co.uk

Taip pat galite mums rašyti Facebook žinute https://www.facebook.com/paskolabustui.co.uk

Arba siūsti savo klausimus čia: