Viskas, ką turite žinoti, ketindami įsigyti savo pirmąjį būstą

Planuoti savo pirmųjų namų įsigijimą gali būti labai įdomu, tačiau gauti paskolą šiam svarbiam gyvenimo žingsniui dažnai būna itin keblu. Atsakome į dažniausiai užduodamus klausimus, kurių atsakymus turite žinoti kiekvienas pirmakartis nekilnojamo būsto pirkėjas Jungtinėje Karalystėje:

Kas yra pirmakartis pirkėjas?

Tiesiogine to žodžio prasme, tai yra žmogus, kuris pirmą kartą perka savo nuosavą būstą ir dar niekada jo neturėjo. Jeigu neturite nuosavos žemės, nekilnojamo turto ir nesate gavę artimųjų palikimo galite pretenduoti į valstybės siūlomą paramą pirmajam būstui įsigyti.

Kaip veikia būsto paskolos?

Didžioji dauguma pirmą kartą būstą įsigyjančių pirkėjų turi imti banko paskolas, kad galėtų tai padaryti. Dažniausiai turite būti susitaupę 5 ir daugiau procentų pradinio įnašo, o likusius pinigus skolinatės iš banko arba statybų bendrovių.

Turėdami 5% pradinio įnašo, imate 95% turto vertės banko paskolą, prie kurios būna priskaičiuojamos banko palūkanos. Bendra suma išdalinama 25 metams (mokėjimo terminas – pasirenkamas) ir kas mėnesį mokate savo būsto paskolą visus ateinančius metus, kuriuos užfiksavote sutartyje.

Kokios bus mano išlaidos?

Imdami paskolą turite įsivertinti būsto kainą (vidutinė būsto kaina JK šiuo metu yra apie 250000–260000). Taip pat turite turėti bent 5% pradinį įnašą, nuo būsto, kurį išsirinkote, kainos. Galvodami apie laukiančias išlaidas neužmirškite ir teisinių mokesčių, paskolos mokesčių, pašalinimo iš žemės registro mokesčio bei būsto apstatymo išlaidų.

Už didesnės vertės nekilnojamą turtą gali būti mokamas žyminis mokestis, kurį moka JK gyvenamosios paskirties nekilnojamojo turto pirkėjai. Ši suma priklauso nuo nagrinėjamo turto vertės ir ją perkančios šalies statuso.

Kokios būna būsto paskolos?

Būsto paskolos gali būti su fiksuotomis palūkanomis, su kintamomis palūkanomis, taip pat gali būti su garantijomis iš artimųjų, kurie pasižada padengti įmokas, jeigu Jūs negalėtumėte sumokėti. Atskiras sąlygas gali gauti ir tie, kurie paskolą ima tame banke, kuriame turi taupomąją sąskaitą.

Kam reikalingas finansų konsultantas – paskolos brokeris?

Finansų konsultantai/paskolos brokeriai gali išnaršyti visą rinką ir rasti tik Jums geriausiai pritaikytą pasiūlymą. Jie gali gauti paskolas sąlygas, kurių nerastumėte Jūs, nes kai kurie skolintojai turi įsivedę „tik brokeriams“ skirtus pasiūlymus.

Brokeriai geriausiai žinotų, kurie paskolos davėjai tiktų konkrečiai Jūsų atveju, pagal turimas aplinkybes. Tai itin vertinga, jeigu turite mažą pradinį indėlį, arba dirbate savarankiškai.

Kiek gali pasiskolinti pirmakarčiai pirkėjai?

Paskolos suma priklauso nuo Jūsų atlyginimo, sukaupto pradinio indėlio bei kreditingumo balo. Skolintojai peržiūri visą šią informaciją, norėdami nustatyti, ar esate patikimas skolininkas ir nuspręsti, kokią didžiausią paskolą gali Jums suteikti.

Prieš pradedant dairytis pirmojo būsto, verta gauti banko paskolos pasiūlymą. Taip sužinosite, kiek galėtumėte pasiskolinti išsirinkę svajonių namus. Šis pasiūlymas nereiškia, kad esate įsipareigojęs imti paskolą ir negarantuoja, kad ją tikrai gautumėte. Bet  tai puikus būdas įsivertinti savo galimybes.

Kokios yra lengvatos pirmakarčiams pirkėjams?

Šiuo metu yra taikomas atleidimas nuo žyminio mokesčio. Tai reiškia, kad pirmą kartą pirkėjai neturi mokėti žyminio mokesčio už nekilnojamąjį turtą, kurio vertė siekia 300 000 svarų. 5% mokestis taikomas vertėms nuo 300 001 iki 500 000 svarų, o po to taikomi standartiniai žyminio mokesčio tarifai.

Taip pat yra taikoma vyriausybės lengvatos schema, kuri suteikia nuolaidą paskolos gavėjams perkantiems naujos statybos namus Anglijoje. Nuolaida gali siekti net 40% būsto vertės.

Bendra nuosavybė yra dar viena akcija, kuria naudojasi pirmakarčiai pirkėjai: perkate namo dalį iš savininko (dažniausiai vietinės būsto asociacijos) ir mokate nuomos mokestį už likusią dalį. Vėliau galite nusipirkti didesnę (-es) akciją (-as) ir siekti 100% nuosavybės.

Greičiau pradiniam indėliui galite susitaupyti atsidarę viso gyvenimo taupomąją sąskaitą.

Turite klausimų ar tiesiog norite sužinoti kiek paskolintų bankas?

Nemokama konsultacija 07957511764 arba info@paskolabustui.co.uk

Taip pat galite mums rašyti Facebook žinute https://www.facebook.com/paskolabustui.co.uk

Arba siūsti savo klausimus čia: