Kokius pokyčius nekilnojamo turto rinkoje matysime 2022-aisiais?

2021 metai nekilnojamo turto (NT) paskolų rinkoje buvo itin banguoti: rekordiškai žemos paskolų palūkanų normos, specialūs pasiūlymai ir lengvatos pirmakarčiams pirkėjams, laikinai sustabdytas žemės mokestis ir kitos subtilybės glumino potencialius NT pirkėjus ir ragino kuo greičiau įsigyti naujus namus. Po tokių, amerikietiškų kalnelių kyla klausimas – ko galime tikėtis būsto paskolų rinkoje 2022 metais?

Didės palūkanų normos

Natūralu, jog praėjusiais metais palūkanų normoms pasiekus neregėtas žemumas, vienintelis scenarijus 2022-aisiais – palūkanų normos kilimas. Žinoma, tiems, kurie turi kintamas palūkanas, jų pakilimas pasijus neženkliai ir nedidelėmis sumomis prie kiekvienos mėnesio įmokos. Tiesa, tiems, kurie palūkanas yra užsifiksavę tam tikram laikui – mokama suma nesikeis visą fiksuotą periodą.

Finansų analitikai teigia, jog nors Anglijos bankas jau pakėlė bendrąją bazinę palūkanų normą, pas paskolų teikėjus palūkanų normos kyla, bet nedrastiškai. Eksperai taip pat įsitikinę, kad bendroje infliacijos akivaizdoje, paskolų pasiūlymai bus vis dar itin geri ir konkurencingi. Šioje vietoje praverstų būsto paskolų konsultantų pagalba, siekiant pasirinkti geriausią paskolos variantą ne tik trumpalaikėje, bet ir ilgalaikėje perspektyvoje.

Laukia paskolų sąlygų atnaujinimo bumas

Didžiosios Britanijos finansų duomenimis, 2021 buvo jaučiamas paskolų pakartotinio įkeitimo sumažėjimas. Žmonės buvo linkę daugiau įsigyti naujus namus, nei perskaičiuoti senas paskolas. 2022 metais tikimasi didelio paskolų atnaujinimo antplūdžio, nes į rinką sugrįš pirkėjai namus įsigiję 2017 ir 2020 metais su prastesnėmis sąlygomis, kuriems šiemet bus puiki proga savo paskolų sąlygas pakeisti ir ženkliai pagerinti.

Geros žinios ir pirmojo būsto pirkėjams

Pirmojo būsto pirkėjai matė didžiausius pasikeitimus nekilnojamo turto įsigijimo rinkoje. Skolintojai 2021 pradžioje stipriai apkarpė galimybes įsigyti pirmuosius namus su 10% pradiniu įnašu. Tiesa, pirmakarčiams pirkėjams nesąžiningos buvo ir palūkanų normos – jos buvo ženkliai didesnės, nei tų, kurie keitė sąlygas senoms paskoloms.

Gera naujiena ta, kad šios situacijos keičiasi. Rinkoje atsiranda ir toliau atsiras vis daugiau pasiūlymų įsigyti pirmuosius namus su 10% pradiniu įnašų. Nors ir pakilo bendrosios palūkanų normos, pirmųjų namų pirkėjų palūkanos kris ir bus dar labiau prieinamos. Pavyzdžiui, jeigu 2020 pabaigoje palūkanų norma su 10% pradiniu įnašu buvo 3,79 proc., tai dabar tikimasi turėti 2,57 procentus.

Žinoma, pradinio įnašo surinkimo problema vis dar yra itin opi. Skaičiuojama, jog dėl sparčiai augusių nekilnojamo turto kainų pirmojo būsto pirkėjams teko sutaupyti net iki 23 000 svarų didesnius pradinius indėlius.

Būsto paskolos bus prieinamesnės

Tie kurie gauna mažesnes pajamas, bet svajoja apie nuosavą būstą, 2022-aisiais taip pat apsidžiaugs. Anglijos bankas ketina sumažinti įperkamumo patikrinimus, kuriais vadovaujasi bankai, vertindami gyventojų galimybes gauti būsto paskolą. Tikimasi atsisakyti kriterijaus, kuriame imant bet kokią paskolą reikia įrodyti, jog gali išmokėti suma su 3% didesnėmis standartinėmis palūkanomis.

Tiesa ekspertai tvirtina, kad šio patikros punkto panaikinimas yra dviašmenis kardas – iš vienos pusės, žmonės galės paimti didesnes paskolas, iš kitos pusės – nekilnojamo turto kainos dar labiau kils.

Bankas taip pat atmetė galimybę paskolų teikėjams didinti siūlomos paskolos dydį pagal atlyginimo dalį, tiems kuriems reikia skolintis 4,5 karto didesnes sumas už savo pajamas.

 

Turite klausimų ar tiesiog norite sužinoti kiek paskolintų bankas?

Nemokama konsultacija 07957511764 arba info@paskolabustui.co.uk

Taip pat galite mums rašyti Facebook žinute https://www.facebook.com/paskolabustui.co.uk

Arba siūsti savo klausimus čia: